Divadlo vědy

Po oba festivalové dny se můžete těšit na rozmanitá představení Divadla vědy, probíhající v hlavním stanu.

V pátek začínáme v 9:00 a končíme posledním představením v 16:45 (s polední pauzou ve 12:00), v sobotu pak začínáme v 9:45 a končíme opět v 16:45 (bez polední pauzy).

Začátky vždy v celou hodinu.

Páteční dopoledne je Divadlo vědy vyhrazeno především pro školy, které se mohou kvůli omezené kapacitě stanu zaregistrovat na www.hvezdarna.cz.

  pátek sobota
9:00 VIDA! nehrajeme
9:45 Ústav matematiky ÚPT AV ČR
10:30 FCH VUT ZŠ Novolíšeňská
11:15 ZŠ Novolíšeňská Ústav matematiky
12:00 polední pauza FCH VUT
13:00 ÚPT AV ČR ÚPT AV ČR
13:45 VIDA! VIDA!
14:30 FCH VUT Ústav matematiky
15:15 ZŠ Novolíšeňská ZŠ Novolíšeňská
16:00 Ústav matematiky FCH VUT
16:45 ÚPT AV ČR nehrajeme

Změna programu vyhrazena.

A jaký na vás čeká konkrétní program?

Proč nezvat matematika na oslavu narozenin? (Ústav matematiky a statistiky Přírodovědecké fakuly Masarykovy univerzity)

Představte si krájení dortu na narozeninové oslavě. Na jednom kousku dortu je lentilka, na druhém marcipán a na třetím ovoce. Kdyby každý z hostů chtěl něco jiného, je situace jednoduchá. Jenže, co když by každý měl rád na svém kousku to stejné? A vy jako hostitel samozřejmě toužíte po tom, aby všichni hosté byli spokojeni! Pokud si na narozeninovou oslavu pozvete matematika, on vám pomůže férové dělení dortu vyřešit. Ale může se stát, že si na svůj kousek dortu řádně počkáte. Jak to? Na to společně přijdeme během našeho vystoupení – jeho ústředním motivem je dělení. Nebojte se, dělit se budeme především o poznatky, takže kalkulačky klidně nechte doma.

BEZ HRANIC (VIDA! science centrum)

Baví vás tipovat, jak něco dopadne? Přemýšlet, co se stane když? Ovlivňovat, jak budou pokusy vypadat? Pak si určitě užijete tuhle show plnou vědeckých paradoxů, chemických reakcí i fyzikálních zákonitostí.

Fyzikální cirkus – zábavy jednoduché, leč vědecké (ZŠ Novolíšeňská)

Fyzikální představení je inspirované pokusy z knih La Science Amusante z roku 1890. Nejsou jejich pouhým kopírováním, budou představeny v novém tvořivém kabátě s využitím „modernějšího“ materiálu. Ve fyzikálním cirkusu se budou střídat pokusy z různých oblastí. Pokusy využívají běžné pomůcky a materiál, často odpadový, představují a vysvětlují zajímavé fyzikální jevy a zákonitosti netradičním zábavným způsobem.

Kam se poděl hliník? (Fakulta chemická VUT)

V letošním roce bude mimo jiné přímo na pódiu odhaleno, zda je přítomen hliník nebo zda se odstěhoval do Humpolce! Těšit se můžete na zábavné, ale především poučné experimenty s chemikáliemi, co lze nakoupit v obchodě s potravinami. Také experimentálně dokážeme přítomnost CO2 ve vydechovaném vzduchu a ukážeme spoustu jiných užitečných poznatků, jak jinak než pokusem. Samozřejmě nebude chybět ani oheň zapálený skleněnou tyčinkou, či oheň přímo bengálský a mnoho dalšího.