Koho a co u nás taky uvidíte?

Nahlédněte za oponu distribuce elektrické energie od elektrárny do zásuvky, seznamte se s kolaborativním robotem, prozkoumejte fungování pohonu skydivingového centra nebo zkuste uniknout z kosmické lodě ve virtuální realitě. To vše na stanovišti ABB!

Cílem týmu Archeologického ústavu AV ČR v Brně je seznámit širokou veřejnost s archeologickými výzkumy v prostoru vodních děl Mohelno a Dalešice, které přispívají k poznání života lidských společností během posledního chladného výkyvu doby ledové. A nejen v této době – další získané nálezy posouvají naše poznání i v jiných pravěkých obdobích. Výzkum lokality Mohelno – Plevovce dosud odhalil pozůstatky osady z doby před 23 tisíci lety, kdy kontinentální ledovec pokrýval severní polovinu dnešního Polska. Z obydlí se dochovaly pouze podlahy dlážděné kameny, na nichž se nacházely kamenné nástroje, barviva, zbytky lovené zvěře a uhlíky po spáleném dřevu. Nálezy kamenných nástrojů dokládají na jedné straně vysokou mobilitu tehdejších populací (suroviny z jižního Polska, východního Slovenska či od dnešního Balatonu), ale na druhé straně i dobrou adaptaci na lokální zdroje (křišťál, křemen, křemičité zvětraliny hadce). Kromě lokality Mohelno – Plevovce bude věnována pozornost i průzkumům dalších lokalit na březích nádrží, které jsou postiženy výraznou vodní erozí. Díky těmto průzkumům se podařilo identifikovat několik nových poloh dokládajících zde osídlení také z období pozdního paleolitu a mezolitu.  V doprovodném stánku budou k prohlédnutí ukázky originálů archeologických nálezů, návštěvník si bude moci rovněž prohlédnout vybrané publikace ARÚB. Lokalita Mohelno – Plevovce bude také prezentována krátkým dokumentem. Návštěvníci si budou moci vymodelovat z hlíny zvířecí plastiky, vyzkoušet si malbu uhlíky a barevnými pigmenty na různé materiály nebo postavit si model lidského obydlí z doby ledové. Prezentace bude doplněna ukázkami různých paleolitických nástrojů a výrobních technologií.

Víte co je pH? Jak se měří? Jakou má hodnotu v různých nápojích? A kde všude jej můžeme měřit a kde nám pomáhá? Myslíte, že ho potřebují vědci ke svému výzkumu? Přijďte se podívat do expozice s názvem pH kolem nás na stánek Bioskopu – vědecké výukové centrum MUNI, vyzkoušet si možnosti stanovení hodnot pH a dozvědět se více zajímavostí!

V roce 2014 byl Biskupskému gymnáziu Brno zapůjčen firmou Thermo Fisher Scientific stolní elektronový mikroskop Phenom. Rádi bychom veřejnost seznámili s činností kroužku elektronové mikroskopie na naší škole a nabídli možnost vyzkoušet si práci na elektronovém mikroskopu.

Brněnské výzkumné centrum CEITEC ve svých kampusech ukrývá ty nejmoderněji vybavené laboratoře, ve kterých se výzkumníci z celého světa zabývají živými i neživými vědami. Na Festivalu vědy si budete na stánku, který poznáte podle typické zelené barvy, vyzkoušet hned několik zábavných aktivit. Víte, jak počítal hrášky Gregor Johann Mendel, jehož 200. výročí si letos připomínáme? Chcete si umět vyrobit sliz? Vyfotit se na památku v našem vědeckém koutku nebo vyrobit památeční odznáček? Těšíme se na vás v sobotu uvnitř pavilonu A1!

Nováček letošního veletrhu, Český hydrometeorologický ústav, vás naláká na zajímavosti o předpovědi počasí, o podnebí, o tom jak se měří stavy vod nebo o kvalitě ovzduší. Kromě informací na našem stánku najdete také ukázky přístrojů, kterými měříme nebo si budete moct vyzkoušet různé aktivity spojené s naší činností.

Jak vypadají obrázky světa kolem nás z nízkonapěťových elektronových mikroskopů? Proč musí být v elektronovém mikroskopu vakuum? A jak se daří brněnským mikroskopům v Hollywoodu? Přijďte se kouknout a pohrát si na stánek Delong Instruments, brněnského výrobce nejmenších transmisních elektronových mikroskopů na světě.

Fakulta strojního inženýrství VUT vysílá na festival studentský tým TU Brno Racing. Studenti každoročně staví nový monopost formule, se kterým v létě jezdí na mezinárodní závody. A patří ke světové špičce! Přijďte si vyzkoušet jízdu ve formuli v jejich profesionálním simulátoru, který pomáhá při trénincích řidičů a nácviku jednotlivých tratí.

JCMM (původně Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu) je specializované neziskové zájmové sdružení právnických osob působící v Jihomoravském kraji. Naše služby poskytujeme jak žákům, studentům a jejich rodičům, tak i učitelům a ředitelům škol. Každý den usilovně pracujeme na tom, aby jižní Morava byla krajem kvalitního vzdělávání. JCMM vám představí ukázky ze své činnosti, která je zaměřena na různé cílové skupiny od ZŠ po VŠ včetně zasvěceného komentáře našich pracovníků. Těšíme se na Vás!

V roce 2017 byl založlený FabLab Brno, první otevřená dílna v ČR, kde si každý kutil přišel na své. O dva roky později následovala největší pojízdná dílna na světě FabLab Experience, se kterou objíždíme školy v Jihomoravském kraji. Nyní jsme se rozhodli šířit digitální řemeslo dál pomocí FabLab University. Jsme nadšenci do digitálních technologií, prototypování, komunity, vzdělávání a nebojíme se být inovativní. Stavte se v našem kamionu!

Zajímalo vás někdy jak funguje vaše ruka? A víte jak funguje a k čemu nám pomáhají ruce robotické? 🦾 Sestrojte si společně s uskupením Make More (mj. organizátory skvělých Maker Fairů) roboruku!

Medici z organizace IFMSA MUNI budou na festivalu rozšiřovat povědomí o rakovině prsou a varlat a také o viru HPV, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Na anatomických modelech se s nimi můžete společně naučit samovyšetřovací metody a zároveň se dozvědět o možnostech prevence.

Na co se můžete těšit na stanovišti Mendelovy univerzity? Třeba na chemické pokusy, fascinující svět řas a vesmíru, UV záření i kvantové tečky. Seznámíme tě s výzkumem Gregora Johanna Mendela, který letos slaví 200 let od svého narození. A vysvětlíme, proč je důležité, aby naše lesy byly pestré.

Myslíte si, že nerosty jsou jen na ozdobu? Omyl! Minerály i horniny používáte každý den. Nevěříte? Přijďte se podívat, jak záludné může být rozeznávání jednoho nerostu od druhého a proč studujeme jejich vlastnosti. Dozvíte se, proč je vyhledávání nerostů a těžba kamene životně důležitá a že se bez ní neobejdeme. A trochu té krásy samozřejmě také přivezeme. Na setkání se těší pracovníci Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea. Do této expozice můžete také přijít pochopit podstatu Mendelových dihybridních křížení a jeho pokusné rostliny, vyzkoušet si opylování hrachu, otestovat svoje čichové buňky a osahat si lidskou a rostlinnou DNA. To vše najdete u Centra Medelianum. Vědecký program doplní Dětské muzeum o zkoušku obratnosti na dráze DNA a zároveň představí ochutnávku připravovaných programů pro rodiny s dětmi a školní skupiny v nových expozicích Paláce šlechtičen „Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času“ a „Loutkářské umění“.

Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna s sebou opět přiveze měřící vůz kvality ovzduší, 1 tunu CO2. Dále malé i větší návštěvníky zaměstná svojí interaktivní tabulí s ekologickou tématikou. Kdo by už případně v pátek nenašel volné místo v divadle vědy, nemusí zoufat – u stánku OŽP MMB bude v pátek zasahovat Smokeman se svou show a řekne vše o kouři a topení.

GMO(?/!) Seznamte se se světem geneticky upravených organismů. Žijeme ve století, kdy řešení problémů lidstva může být genetická úprava organismů. Představují pro nás takové organismy riziko? Proč vůbec vznikají a k čemu nám jsou? Na stánku Mendelova muzea Masarykovy univerzity se dozvíte nejen to, ale seznámíte se také s Mendelem – včelařem: jedním z velkých Mendelových koníčků bylo včelaření. Čím dál víc je poukazováno na důležitost včel v přírodě. A nás zajímá, jak takové včelaření vypadá, a co tak dobrého včely přírodě přináší.

Na stánku Mendelovy univerzity se můžeš těšit na chemické pokusy, fascinující svět řas a vesmíru, UV záření i kvantové tečky. Seznámíme tě s výzkumem Gregora Johanna Mendela, který letos slaví 200 let od svého narození. A vysvětlíme, proč je důležité, aby naše lesy byly pestré.

Zajímá vás, jestli máte svaly jako Pepek námořník? Přijďte poměřit sílu svého stisku ruky ke stánku RECETOX MUNI. A nezůstaneme jen u toho. Změříme vás od hlavy až k patě. Podrobně prozkoumáme klenbu vaší nohy a změříme složení těla přístrojem Inbody. Malí badatelé si u nás poskládají svoji vlastní molekulu a dospělí se dozví, zda se svět s plasty a mikroplasty skutečně řítí do záhy.  Populační studie CELSPAC působící pod centrem RECETOX na Festivalu vědy oslaví svých 30 let. A třicítka si pořádnou oslavu zaslouží! V sobotu 10.9. v prostorách Rotundy pokřtíme knihu Příběh jedné generace o třicetiletém úsilí brněnských vědců a tisíců jihomoravských rodin. Přijďte se potkat a užít si dobrou hudbu v podání Ondřeje Havelky a Melody Makers nebo brněnského písničkáře Pavla Čadka.  

Chcete si stoupnout na stupačku popelářského auta, vlézt si do jeho kabiny a podívat se, jak vidí svět jeho řidič? Nebo si zkusit jízdu v popelnici a zazávodit si v SAKO formuli vyrobené z popelnice? Ukážeme vám zbrusu novou elektro kukačku, která je unikát v České republice. Pro nejmenší popeláře máme připravené herní městečko a skákací hrad. Přijďte se k nám podívat, u nás se nudit nebudete! Vaše SAKO Brno.

Technika míří z Lužánek, přijďte si vyrobit elektrickou hračku nebo něco ze dřeva a vyzkoušet si reálné nářadí. Do své expozice vás zve Středisko volného času Lužánky.

Myslíte si, že se na střední škole nedá dělat věda? Ale naopak! Na stánku chemické průmyslovky (Střední průmyslová škola chemická Brno, Vranovská, p. o.) se budete moct seznámit jak s chemickými divy, tak samotnými studenty a studentkami, kteří je připravují. Vše od chamaleonských barviv, přes vůně a smrady rozličného charakteru až po výstavku většiny stabilních prvků. Že se nedá kreslit elektrickým proudem? Ale dá. A umíme i nefalšovanou levitaci. A pokud je levitace málo, tak vám ukážeme, jak odletět do vesmíru improvizovanou raketou. Své si u nás najdou všichni od nejmenších po ty, co jsou pro chemii už zapálení. My totiž HOŘÍME PRO CHEMII a těšíme se na vaši návštěvu na Festivalu vědy.

Technika míří z Lužánek! Přijďte si vyrobit elektrickou hračku nebo něco ze dřeva a vyzkoušet si reálné nářadí, na stánku Střediska volného času Lužánky.

Technické muzeum v Brně nám představí objevy známé i neznámé: o vynálezcích a jejich objevech, o tom, jaký jejich vynálezy měly vliv na rozvoj civilizace s malým překročením za hranice naší planety.

Promo a eko auto, které vám doveze kousek designu z Brna. Černé zvenku, pestré zevnitř. Prostě colorful inside. TO JE BRNO ROADSHOW je propagace města prostřednictvím roadshow elektro automobilu, který funguje jako pozornost přitahující mobilní infocentrum a nabízí speciální edici suvenýrů k rozdávání. Přijďte se na něj podívat na stanoviště TIC Brno!

Univerzita obrany představí na svém stánku ukázky pedagogických a vědeckých projektů a to formou nejenom naučnou, ale především zábavnou. Návštěvníci se mohou těšit na simulátory protivzdušné obrany. Jedná se o několik simulačních prostředí od různých firem, které jsou využívány pro komplexní taktickou i konstruktivní simulaci zejména jednotek pozemní protivzdušné obrany, přispívající k efektivnímu a účelnému plánování bojové činnosti. Dále také ukázku bezpilotního prostředku Target dron, který je používaný jako cvičný terč a pro výcvik obsluh systémů protivzdušné obrany, zejména v zachytávání a sledování cílů. Dále nabídneme ukázku studentských dronů, nebo například trénink kognitivních funkcí mozku – návštěvníci si prověří a zdokonalí své schopnosti v oblasti logického myšlení, vizuálně-prostorové orientace, koncentrace, slovní zásoby a stimulace paměti. Návštěvníci našeho stánku také budou mít možnost na místě nechat změřit hladinu stresu. Připravenu máme také ukázku vojenské robotiky nebo interaktivní herní prvky v podobě stavby DaVinciho mostu nebo XXL pexesa.

Horniny jsou, a byly i v minulosti, nesmírně cenným přírodním zdrojem nezbytným pro rozvoj lidstva. V pravěku byl kámen surovinou, z níž prastaří lidé zhotovovali mnoho nástrojů, pro jejichž výrobu dnes používáme jiné materiály – od seker po pilky a nože. Přijď se k našemu stánku podívat na skutečné pravěké artefakty! Budeš si moci zkusit jednotlivé předměty rozlišit a poznáš, k čemu sloužily! A Ústav geologických věd Přírodovědecké fakulty MUNI si připravil ještě jednu aktivitu: od srážkové vody po vodu v naší studni, voda na planetě Zemi prochází neustálým koloběhem a na své cestě pod i nad zemských povrchem se mění. Tyto změny se odráží například ve vlastnosti, kterou označujeme jako pH. Na našem stánku se naučíš něco nového o přírodě, zkusíš si změřit pH v dešťové vodě, minerální vodě, ale i v octu nebo Coca – Cole a vyzkoušíš si zábavný kvíz.

Společně s Ústavem matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty MUNI prozkoumáme matematické tajemství bublifuku a různých mýdlových bublin, což nás přivede až k jízdě na čtvercových kolech. Odtud už je jen kousek k matematické vizi cestování pro budoucí generace, díky níž se z Brna do Prahy dostaneme za necelých 6 minut.

Přijďte si vypustit vodní raketu, podívat se dalekohledem na sluneční skvrny, protuberance či erupce, otestovat své znalosti o astronomii a fyzice nebo se zeptat na cokoliv o vesmíru. Těší se na vás studenti a zaměstnanci Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MUNI!

Ústav fyziky materiálů AV ČR ukáže napětí, které dává věci do pohybu, umí změnit strukturu materiálu nebo dokáže zbořit most. Nově si s námi také můžete zahrát únikovou hru: na exkurzi v Ústavu fyziky materiálů jste se zahleděli na zajímavý přístroj a zabouchly se za vámi dveře. Abyste se z laboratoře vědce, který si rád hraje, dostali ven, musíte použít všechen svůj důvtip, dovednosti i touhu spolupracovat. Pozor, na únikovou hru je třeba registrace!

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity představí hned několik kateder: katedra chemie vám ukáže, že chemie umí být zábavná! Že se skrývá v našem běžném životě a všude kolem nás. Pomocí chemických pokusů pro ty nejmenší, ale i pro velké zvídavce a objevitele, se sami přesvědčíte. Zavedeme Vás do tajů chemických experimentů plných barev, světel, dýmů a ohňů. Pokud máte biologii rádi stejně jako lidé z Katedry biologie, určitě vám nedá spát spousta nezodpovězených otázek. Např. jak fungují mimikry u hmyzu, mají hadi opravdu slizkou kůži, nebo čím syčí švábi? Máte rádi zvířata, ale zároveň Vás některá děsí? Najděte odpovědi na otázky ze světa zvířat a překonejte sami sebe. S biologií se setkáváte i při vaření. Poznáte rostliny využitelné v kuchyni jen podle vůně? A čím vlastně „voní“? Jak celá rostlina vypadá a kde roste? Z čeho je skořice, hřebíček či muškátový oříšek? Anebo Vám vrtá hlavou, proč nevypadáme jako opice, když jsme primáti? Jak jsme k dnešní podobě přišli?  To všechno se u nás dozvíte.

Kromě toho, že tým TU Brno Racing z Vysokého učení technického v Brně navrhuje, konstruuje, testuje a závodí s vlastními monoposty v celosvětové soutěži Formula Student, tyhle vozidla je taktéž potřeba pilotovat! A kvůli tomu si studenti zkonstruovali profesionální jezdecký simulátor, který jim pomůže při trénincích řidičů a nácviku jednotlivých tratí. A vy si ho můžete na Festivalu vyzkoušet!

Pojďte si vyrobit stroj na náhodu z lega, namalovat vlastní mušličku nebo zjistit, jak rostou kytičky pomocí matematiky, kterou používá i příroda kolem nás. Stroj na náhodu objevil pan Francis Galton, celulární automat pro kresbu vzorů pan Stephen Wolfram a kytičky, ty rostou podle úhloměru a pana Leonarda Pisánského, neboli Fibonacciho. Když budete chtít, povíme vám víc a mnohem víc ukážeme i na projekci na stánku Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty MUNI.

V průběhu tří festivalových dnů Vám naši vědečtí kolegové představí tři oddělení Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Páteční program pro Vás připravili kolegové z oddělení Koherenční optiky na téma  „Vzduch v pohybu“  a co si vyzkoušíte? Kolem nás se hýbe neustále velké množství vzduchu, aniž bychom si to uvědomovali. Kdo přijde v pátek, může díky schlierové zobrazovací metodě pozorovat nejnepatrnější proudy způsobené například výdechem nebo zahřátou žárovkou, a nejen to! Sobotní zábavní i poučný den si pro Vás připravili kolegové z vědecké skupiny Kryogeniky a Supravodivosti.Čekají Vás nevšední zážitky, pokusy a ukázky na téma „Základy kryogeniky aneb pokusy při kterých mrazí!“ A o čem to vlastně bude? Přijďte se k nám toto léto příjemně osvěžit, zábavně, poučně a s chladnou hlavou!
A na co se můžete těšit v neděli? Protože víme, jak moc děti milují experimenty, budeme si hrát. Malý návštěvník se na chvíli promění ve vědce a zábavnou formou si osvojí základy chemie či fyziky. Obě témata se pokusíme přiblížit každému, kdo má zájem dozvědět se více o běžném světě kolem nás. Více podrobností k připravenému programu najdete na: www.isibrno.cz/cs.

Přijďte si vypustit vodní raketu, podívat se dalekohledem na sluneční skvrny, protuberance či erupce, otestovat své znalosti o astronomii a fyzice nebo se zeptat na cokoliv o vesmíru. Těší se na vás studenti a zaměstnanci Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky!

Co má společného věda a hra? Posvítíme si na pravděpodobnost v hazardních hrách, otestujeme krátkodobou paměť, vyzkoušíme kolo štěstí, postavíme si prolézačku bez použití jediného hřebíku. Přijďte si vyzkoušet dominový efekt, vyrobit vlastní setrvačník nebo roztočit žonglovací talíř. To vše na stanovišti VIDA!

Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. pro letošní rok představí téma AKVAKULTURA ANEB CO SE SKRÝVÁ POD HLADINOU. Na pěti stanovištích se zájemci dozví co znamená když se nesmíme kvůli sinicím koupat, co jsou mikroplasty a jak ovlivňují život ryb. Podle šupin si určí stáří ryb, sami pod mikroskopem odhalí nebezpečné parazity a pomocí termokamery si změří svou povrchovou teplotu.

Jaké to je být opravdovým traktoristou? Přijďte navštívit stánek ZETOR Gallery a vyzkoušejte si to na vlastní kůži! Čeká na vás nejnovější model značky ZETOR, do kterého si můžete nasednout, podívat se, co je pod kapotou a vše v něm podrobně prozkoumat. Pro nejmenší návštěvníky budou připraveny šlapací traktůrky se slalomovou dráhou, omalovánky a hravé kvízy se sladkou odměnou. Těšíme se na vás! 

Matematický kroužek ZŠ Novolíšeňská si pro vás připravil ukázku toho, jakým způsobem společně ve volném čase objevujeme krásy matematiky. Můžete si s námi zahrát matematické hry, potrápit si hlavu nad hlavolamy nebo zajímavými úkoly. Připraveny pro Vás máme i optické klamy a hrátky se zrcadly a optikou. Kroužek robotiky si pro Vás připravil ukázky toho, na čem během školního roku pracovali a tak Vás čeká několik zajímavých stanovišť. Například jízda přes překážky, auto na dálkové ovládání, parkovací asistenta jízda po čáře s vyskozdvižným vozíkem, adaptivní tempomat, microbit a ještě něco navíc.